کمپانی TORAY در ژانویه 1926 در ژاپن تاسیس شد. این کمپانی در ابتدا Toyo Rayon نام داشت و در سال 1970 به Toray تغییر نام داد. کمپانی تورای که از ژاپن شروع به فعالیت کرده بود، اکنون در 29 کشور جهان در حال فعالیت است و هر روزه در حال گسترش و پیشرفت می‌باشد. تخصص اولیه کمپانی تورای در زمینه تولید فیبر بود اما امروزه تنوع محصولات تولید شده در کمپانی TORAY بسیار بیشتر است و به طور کلی محصولات این کمپانی را می‌توان در 5 بخش زیر تقسیم بندی کرد:
• الیاف و منسوجات: این بخش در تولید سه فیبر سنتزی شامل نایلون، پلی‌استر و اکریلیک تمرکز دارد.
• مواد شیمیایی عملکردی: این بخش شامل محصولات در چهار زیر شاخه رزین‌ها، فیلم‌ها، مواد شیمیایی و مواد الکترونیک می‌باشد.  
• مواد کامپوزیت فیبر کربن: تورای بزرگ‌ترین تولید کننده فیبرهای کربنی بر پایه PAN در جهان می‌باشد. 
• محیط زیست و مهندسی: این بخش به تولید ممبران‌های تصفیه آب جهت حل مشکلات منابع آب اختصاص یافته است.
• علوم زندگی: این بخش با توسعه محصولات در زمینه تجهیزات پزشکی و داروسازی به نیازهای جامعه در این زمینه پاسخ می‌دهد.
فیلم زیر معرفی مختصری از کمپانی ژاپنی تورای و محصولاتش است.


با توجه به این که زمینه تخصصی سایت آبکالا فروش تجهیزات تخصصی صنعت آب و فاضلاب است، در ادامه تنها محصولات کمپانی Toray که در این زمینه هستند، توضیح داده خواهند شد. به طور کلی محصولات بخش تصفیه آب کمپانی تورای ژاپن به شش زیرگروه کلی ممبران‌های اسمزمعکوس، ممبران‌های اولترافیلتراسیون، ماژول MBR، ممبران‌های CSM، آنتی اسکالانت و ممبران‌های تخصصی تقسیم بندی می‌شوند.

ممبران‌های اسمز معکوس Toray

کمپانی تورای از سال 1968 شروع به تولید ممبران‌های اسمز معکوس و نانوفیلتراسیون کرد. ابتدا ممبران‌های اسمز معکوس Toray از سلولز استات تولید می‌شدند اما امروزه این ممبران‌ها از پیشرفته‌ترین کامپوزیت کراس لینک شده پلی آمید ساخته می‌شوند و دارای گواهینامه ISO-9001 می‌باشند. کمپانی تورای برای تصفیه آب‌هایی با کیفیت‌های مختلف مانند آب‌های لب شور، آب دریا و آب‌های با پتانسیل رسوب ممبران‌های RO خاصی را تولید کرده است که در ادامه توضیحاتی در رابطه با هر کدام از آن‌ها ارائه می شود.

ممبران اسمز معکوس مناسب آب‌های لب شور

این ممبران‌های RO در سایزهای 4، 8 و 16 اینچ تولید می‌شوند و برای استفاده در کاربردهای شهری، صنعتی و تجاری مناسب می‌باشند. جداول زیر انواع این ممبران‌ها را نشان می‌دهد.

 

ممبران اسمز معکوس مناسب آب‌ دریا

این سری از ممبران‌های RO تورای در سایزهای 4، 8 و 16 اینچ تولید می‌شوند و برای تصفیه آب دریا و یا آب‌هایی با شوری بالا (بیش از 10000ppm ) مناسب می‌باشند. از این ممبران‌ها به طور گسترده در آب شیرین کن‌های دریایی استفاده می‌شود. مدل‌های مختلف این ممبران‌های RO در جدول زیر نمایش داده شده است.


ممبران اسمز معکوس مناسب آب‌هایی با پتانسیل فولینگ

این سری از ممبران‌های اسمز معکوس کمپانی تورای ژاپن برای تصفیه موثر آب‌های تغذیه با تمایل رسوب بالا مناسب هستند. با توجه به این که این ممبران‌ها در شرایط چالشی عملکرد قابل اطمینانی دارند، برای تصفیه فاضلاب و استفاده مجدد آب بسیار مناسب می‌باشند. انواع این ممبران‌ها در جدول زیر نمایش داده شده است.

ممبران‌های اولترافیلتراسیون Toray

ممبران‌های اولترافیلتراسیون فیبر توخالی از جنس PVDF کمپانی تورای از با کیفیت‌ترین ممبران‌های UF در صنعت می‌باشند که بالاترین مقاومت مکانیکی و مقاومت شیمیایی (اکسیداسیون و pH) را دارند. این ممبران‌ها قادرند که ذرات معلق جامد، میکروارگانیسم‌ها مانند پاتوژن‌ها را حذف و آب را تصفیه کنند. این ممبران‌های UF در دو نوع تحت فشار و غوطه‌ور تولید می‌شوند.

ممبران‌های اولترافیلتراسیون از نوع تحت فشار

این نوع از ممبران‌های UF دارای مساحت سطحی بالا هستند و می‌توانند عملیات با شار (flux) بالا را تحقق بخشند؛ درنتیجه مقرون به صرفه می‌باشند. جدول زیر مدل‌های مختلف این نوع از ماژول‌های UF را نمایش می‌دهد.

ممبران‌های اولترافیلتراسیون از نوع غوطه‌ور

این نوع از ممبران‌های اولترافیلتراسیون برای تصفیه آب‌های با کدورت بالا مناسب هستند.

سیستم MBR کمپانی Toray

فرایند MBR که مخفف Membrane Bioreactor می‌باشد، ترکیبی از فرایند تصفیه بیولوژیکی فاضلاب و فیلتراسیون است. آلاینده‌های زیست تخریب پذیر به کمک میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌ها از بین می‌روند. پس از فرایند تصفیه بیولوژیکی، لجن فعال به کمک ممبران PVDF صفحه تخت تورای که دارای منافذ با اندازه اسمی 0.08 میکرون است، از آب تصفیه شده جدا می‌شود. اولین نسل از ماژول‌های MBR تورای سری TMR140 بودند که از وزارت بهداشت عمومی کالیفرنیا به عنوان یک فناوری فیلتراسیون قابل قبول، تاییدیه گرفتند. اکنون ماژول‌های MBR تورای در سه سری TMR140 ،TMR090 و NHP210 تولید می‌شوند.

ماژول‌های MBR تورای سری TMR140

این سری از ماژول‌ها، نسل اول ماژول‌های MBR برند Toray هستند و برای امکانات با ظرفیت متوسط تا بزرگ مناسب می‌باشند.

ماژول‌های MBR تورای سری TMR090

ماژول‌های TMR090 برای تاسیسات با ظرفیت کم، کارخانه‌های بسته بندی کانتینری و مکان‌هایی با محدودیت ارتفاع مناسب می‌باشند.

ماژول‌های MBR تورای سری NHP210

ماژول‌های MBR سری NHP210 با کمک فناوری منحصر به فرد، چگالی بسته بندی ممبران (membrane packing density) را در مقایسه با سری TMR140 بهبود می‌بخشند؛ در نتیجه باعث افزایش 50 درصدی ظرفیت ماژول می‌شود.

آنتی اسکالانت Toray 

آنتی اسکالانت‌های کمپانی Toray ژاپن که به نام آنتی اسکالانت‌های ROPUR RPI معروف هستند، به طور خاص برای کارکرد در سیستم‌های تصفیه آب اسمز معکوس (RO) و با حداکثر کارایی طراحی شده‌اند. هزاران کاربر در سراسر دنیا عملکردهای پایدار و بالاتر سیستم‌های اسمزمعکوس را در هنگام استفاده از آنتی اسکالانت RPI گزارش کرده اند. آنتی اسکالانت‌های ROPUR RPI برند تورای ژاپن دارای گواهینامه‌های بین المللی مانند NSF60 و ISO 9001/14001 هستند، از این رو در صدها واحد تصفیه اسمز معکوس کوچک، متوسط و بزرگ در سراسر جهان به کار برده شده اند. لازم به ذکر است که آنتی اسکالانت‌های ROPUR RPI برند Toray به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در عین مقرون به صرفه بودن، عملکرد سیستم RO را نیز بهینه کنند. از مزایای این آنتی اسکالانت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:
• بهینه سازی نرخ ریکاوری
• محافظت از سطوح ممبران در برابر فرسایش و آسیب‌های اکسیداسیون
• به حداقل رساندن رسوب زیستی
• بسته بندی مناسب جهت سهولت و امنیت در جابجایی

آنتی اسکالانت TORAY


آنتی اسکالانت‌های TORAY ژاپن در 12 مدل جهت استفاده در کاربردهای مختلف تولید می‌شوند. برای آشنایی کامل با انواع مدل‌های این آنتی اسکالانت‌ها به لینک زیر مراجعه نمایید.

https://ropur.com/antiscalants/

ممبران‌های تخصصی 

کمپانی TORAY ژاپن ممبران‌های اسمز معکوس (RO)، نانوفیلتراسیون (NF)، اولترافیلتراسیون (UF) و میکروفیلتراسیون (MF) را با طراحی‌های بهداشتی و برای استفاده در صنایع مختلف مانند صنایع لبنی، غذایی و آشامیدنی، دارویی و فرایندهای صنعتی تولید می‌کند. این کمپانی با در اختیار داشتن تیمی از متخصصین قادر است که راهکارهای سفارشی را با توجه به نیاز مشتریان طراحی نماید. محصولات تولید شده در این لاین عبارتند از ممبران‌های مخصوص تولید آب تصفیه شده بهداشتی، ممبران‌های اسمزمعکوس، نانوفیلتراسیون و میکروفیلتراسیون مخصوص صنایع لبنی و فراوری غذا. جهت آشنایی با موارد ذکر شده و کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید.

https://www.water.toray/products/specialty/#hygienic-purified


آبکالا با سابقه طولانی و درخشان در زمینه فروش و تامین محصولات صنعت آب و فاضلاب، محصولات اصل کمپانی ژاپنی تورای را با مناسب‌ترین قیمت برای مشتریان محترم خود فراهم کرده است. برای کسب راهنمایی رایگان با کارشناسان آبکالا تماس حاصل نمایید.