CSM نامی تجاری در زمینه تولید ممبران‌های اسمزمعکوس، نانوفیلتراسیون، اولترافیلتراسیون، فیلتر کارتریج و میکروفیلتر است. محصولات CSM در اصل توسط کمپانی Woongjin تولید می‌شوند. این کمپانی در سال 1972 با نام .Cheil Synthetic Inc با هدف توسعه الیاف صنعتی تاسیس شد و بعدها به Woongjin تغییر نام داد. در سال 2013  کمپانی TORAY بخشی از کمپانی Woongjin را خریداری کرد؛ از این رو محصولات CSM نیز زیر مجموعه تورای در آمدند. با این حال این ممبران‌ها همچنان با نام CSM در جهان معروف هستند. CSM ممبران‌های نوآورانه و مقرون به صرفه را برای کاربردهای شهری، صنعتی و تجاری تولید می‌کند. هدف CSM تولید محصولات، با کیفیت بالا و کسب رضایت کامل مشتریان در سراسر جهان است. 

ممبرین CSM

ممبران CSM در 4 بخش اصلی ممبران‌های اسمزمعکوس، نانوفیلتراسیون، اولترافیلتراسیون و ممبران‌های تبادل یونی تقسیم بندی می‌شوند. لازم به ذکر است که هر کدام از 4 بخش‌ اصلی نیز خود شامل چندین زیرگروه از محصولات هستند که در ادامه به معرفی کامل تمامی این بخش‌ها پرداخته می‌شود.

ممبران‌های اسمز معکوس

غشای اسمزمعکوس در واقع لایه‌ای نازک است که اجازه نمی‌دهد یون‌های خاصی از آن عبور کنند. با توجه به توانایی ممبران‌های RO در حذف یون‌ها از محلول‌، از این غشاها عمدتا برای حذف نمک از محلول‌های آبی استفاده می‌شود. پیش از دهه 90 میلادی، سلولز استات برای ساخت ممبران‌های اسمز معکوس مورد استفاده قرار می‌گرفت اما امروزه پلی آمید به دلیل دفع نمک بالاتر و کاهش مصرف انرژی، جایگزین سلولز استات شده است. ممبران‌های اسمز معکوس قادر هستند که آب شور دریا را به آب فوق خالص موردنیاز در صنایع مختلف مانند غذایی و نوشیدنی، دارویی، تصفیه آب و فاضلاب و ... تبدیل نمایند. با توجه به 15 سال تجربه و فناوری انباشته شده از طریق تولید و مارکتینگ ممبران‌های اسمزمعکوس، CSM در تلاش است تا با کیفیت ترین ممبران‌های اسمزمعکوس را با مناسب ترین قیمت‌ تولید کند. ممبران‌های اسمز معکوس CSM در 6 بخش کلی آب‌های لب شور، آب دریا، آب فوق خالص، کم فشار، مقاوم در برابر فولینگ و خانگی تقسیم بندی می‌شوند.

آب لب شور (Brackish Water)

این سری از ممبران‌های اسمز معکوس، به طور گسترده برای نمک زدایی از آب‌های لب شور مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ممبران‌ها زمانی بسیار موثر هستند که برای تصفیه آب‌های تغذیه با حداکثر غلظت ppm10000 به کار گرفته شوند. لازم به ذکر است که این ممبران‌ها به دلیل نرخ عملکرد بالا و مقاومت شیمیایی، برای طیف گسترده‌ای از کاربردها مانند تولید آب آشامیدنی، آب صنعتی، صنایع دارویی، تصفیه آب و فاضلاب  و ... مناسب می‌باشند. مدل‌های مختلف ممبران‌های مناسب آب‌های لب شور CSM در جدول زیر نمایش داده شده است.

ممبرین آب لب شور

آب دریا (Sea Water)

شوری آب دریا بسته به منطقه از 3 تا 5 درصد متغیر می باشد و با توجه به این تنوع، استفاده از این منبع فراوان برای آب آشامیدنی یا صنعتی چالش برانگیز است. ممبران‌های مخصوص آب دریا CSM با دفع بالای نمک، بور و TDS (بیش از 10000 ppm) قادرند که آب‌های با شوری بالا را به آب‌هایی با گرید صنعتی و آشامیدنی و ایمن برای مصرف انسان‌‌ها تبدیل نمایند. مدل‌های مختلف ممبران‌های آب دریا CSM در جدول زیر نمایش داده شده است.

ممبرین آب دریا

کم فشار (Low Pressure)

فرایند اسمز معکوس در مقایسه با سایر فرایندهای شیرین سازی آب، دارای عملکرد بهتر و نگهداری ساده‌تر است. با این وجود، انرژی مورد نیاز برای بهره برداری از این سیستم‌های بالا می باشد و بخش بزرگی از کل هزینه‌های تعمیر و نگهداری را به خود اختصاص می‌دهد. از این رو تلاش‌های گسترده‌ای جهت بهبود این مشکل شده است. ممبران‌های کم فشار CSM راهکاری مناسب برای این مشکل می‌باشند. این ممبران‌ها با اعمال فشاری معادل دو سوم فشار اعمالی بر ممبران‌های مرسوم، عملکردی مشابه آن‌ها را ارائه می‌دهند؛ از این رو این ممبران‌ها به مصرف انرژی و هزینه کمتری نیاز دارند. لازم به ذکر است که این ممبران‌ها عمدتا برای تصفیه آب‌های لب شور کاربرد دارند. انواع مختلف این ممبران‌ها در جدول زیر نمایش داده شده است.

ممبرین های کم فشار

مقاوم در برابر رسوب (Fouling Resistant)

مهم‌ترین مشکل در هنگام استفاده از ممبران‌های RO ایجاد آلودگی (یا رسوب) بر سطح لایه ممبران است. زمان‌هایی که آب سطحی یا پساب، حاوی مواد آلی با غلظت بالا باشد، ممبران‌ها دچار مشکلات غیر قابل جبران می‌شوند. استفاده از ممبران‌های مقاوم در برابر رسوب CSM می‌تواند چنین مشکلی را حل کند و میزان رسوب بر سطح ممبران را تا حد زیادی کاهش دهد. مقادیر کم مواد آبگریز (نفت و مواد آلی) و دیگر ذرات بر روی سطح صاف و آبدوست ممبران مقاوم در برابر رسوب CSM تجمع پیدا می‌کنند. در نتیجه، این ممبران‌ها برای فاضلاب با پتانسیل رسوب بالا پیشنهاد می‌شود. مدل‌های مختلف این سری از ممبران‌های CSM در جدول زیر نمایش داده شده است.

مقاوم دربرابر رسوب

آب فوق خالص (Ultra Pure Water)

ممبران‌های اسمز معکوس اولترا پیور CSM که دفع TOC بالایی دارند، برای تولید آب فرایند مورد استفاده در تولید قطعات الکترونیکی و نیمه هادی به کار برده می‌شوند. انواع مدل‌های ممبران‌های فوق خالص CSM در جدول زیر نمایش داده شده است.

ممبرین آب فوق خالص

ممبران‌های خانگی (Residential)

آب یکی از ضروری ترین عناصر برای حفظ حیات انسان است. با این حال، استفاده از آب آلوده و بی کیفیت، خطراتی را برای سلامتی انسان‌ها ایجاد می‌کند. با استفاده از ممبران‌های اسمز معکوس خانگی CSM می‌توان 100 درصد ویروس‌ها و تا 99 درصد مواد شیمیایی را از آب حذف نمود و از آب تمیز، ایمن و خوش طعم در خانه‌ها بهره مند شد. مدل‌های مختف ممبران‌های RO خانگی CSM در جدول زیر نمایش داده شده است.

ممبرین های خانگی CSM

ممبران‌های نانوفیلتراسیون

ممبران های نانوفیلتراسیون CSM بسیار با کیفیت هستند و امکان دفع یون‌های تک ظرفیتی و دو ظرفیتی را دارند. با توجه به این ویژگی، امکان نفوذ انتخابی در این ممبران‌ها فراهم است. کاربرد اصلی ممبران‌های نانوفیلتراسیون CSM در ریکاوری رنگ‌ها، مواد شیمیایی خاص و مواد خام گران قیمت، پیش تصفیه برای حذف یون‌های تک ظرفیتی و همچنین فرایندهای تصفیه آب دریا می باشد. در جدول زیر انواع مدل‌های ممبران‌های نانوفیلتراسیون برند CSM نمایش داده شده است. 

ممبرین ها نانوفیلتراسیون CSM

ممبران‌های اولترافیلتراسیون

ممبران‌های اولترافیلتراسیون CSM قادرند که ذرات کوچک (تقریبا هر ذره‌ای کوچکتر از 0.01 میکرون) را حذف کنند، اما این ممبران‌ها توانایی حذف یون‌های محلول را ندارند. ممبران‌های UF برند CSM برای کاربردهایی مانند پیش تصفیه، پرداخت آب فوق خالص و تصفیه آب خانگی مناسب می‌باشند. انواع مدل‌های ممبران‌های اولترافیلتراسیون صنعتی و خانگی برند CSM در جداول زیر نمایش داده شده است.

ممبرین های اولترافیلتراسیون CSM

ممبران‌های تبادل یونی

ممبران‌های تبادل یونی CSM از یک ممبران تبادل یونی کاتیونی و یک ممبران تبادل یونی آنیونی تشکیل شده‌اند. غشای کاتیونی تنها اجازه عبور کاتیون‌ها از خودش را می‌دهد، درحالی که غشای آنیونی تنها آنیون‌ها را از خودش عبور می‌دهد. غشاهای تبادل یونی عمدتا در سیستم‌های دیونیزاسیون خازنی (CDI=Capacitive Deionization) و الکترودیالیز (ED=Electrodialysis) به کار برده می‌شوند. این ممبران‌ها در مقایسه با ممبران‌های اسمزمعکوس به دلیل مصرف انرژی الکتریکی کمتر و نرخ ریکاوری بالاتر، از دیدگاه انرژی کارآمدتر می‌باشند. همچنین، این ممبران‌ها نیازی به مواد شیمیایی سمی برای تمیزسازی سیستم ندارند. دفع سختی و فلوئور با استفاده از ممبران‌های تبادل یونی در مقایسه با ممبران‌های RO ساده‌تر است زیرا این مواد باعث ایجاد رسوب بر روی ممبران‌ اسمزمعکوس می‌شوند. با استفاده از غشاهای تبادل یونی CSM می‌توان دمای عملیات را تا 60 درجه سلسیوس بالا برد. کمپانی CSM نازک‌ترین ممبران‌ها را همراه با کمترین مقاومت الکتریکی تولید می‌کند، از این رو این ممبران‌ها از دید انرژی مصرفی بسیار کارآمد می‌باشند. مشخصات کلی ممبران‌های تبادل یونی CSM در جدول زیر نمایش داده شده است.
 

ممبرین های تبادل یونی CSM