رزین تصفیه آب

ارایه دهنده انواع رزین های تصفیه آب، سختی گیر و دیونایزر و حذف یون های نیترات، ارسنیک، جیوه ، سرب و دیگر یون های مضر موجود در آب از مارک های معروف دنیا مانند پرولایت (purolite) انگلستان. این رزین ها در فرم های آنیونی، کاتیونی و میکس بد قابل ارایه و فروش می باشند.

سیستم ‌های تبادل یون

رزین های تبادل یونی از دو نوع اصلی تشکیل شده ‌اند که عبارتند از رزین های تبادل یون کاتیونی و رزین های تبادل یون آنیونی، یون‌های مثبت تبادل شده مانند سدیم به جای کلسیم و رزین های تبادل یون آنیونی که یون‌ های با بار منفی را تبادل می‌کنند مانند کلر به جای آرسنیک. رزین ها معمولا از پلیمر پلی‌استایرن ساخته شده و تنها از لحاظ گروه های عاملی ویژه با یکدیگر تفاوت دارند. سیستم ‌های تبادل یونی معمولا با آب نمک احیا می شوند. قدرت محلول وابسته به قدرت پیوند جذبی است. معمولا سدیم کلرید 0/1 نرمال حتی آنیون ‌های جذب شده قوی را نیز به خوبی حذف می‌کند. 
رزین های تبادل یونی برای کاربردهای مختلف تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. از بین این کاربردها، به لحاظ حجم رزین مورد استفاده، نرم‌کردن و حذف مواد معدنی از آب در صدر این کاربردها قرار دارند. در حدود یک قرن یا حتی بیشتر است که نرم‌کردن آب به شکل تجاری انجام می شود و برای این منظور از بازه وسیعی از محصولات طبیعی و مصنوعی استفاده می شود. هرچه مصارف مختلف آب تصفیه شده افزایش پیدا می کند، نیاز به آب نرمی که مواد معدنی آن حذف شده اند نیز افزایش می یابد. حذف مواد معدنی از زمان کشف رزین های تبادل یون آنیونی در دهه 1920 آغاز شد. مفید بودن این روش ها با اختراع رزین های تبادل یونی بازی قوی، که قادر به حذف ترکیبات اسیدی ضعیف مانند سیلیکا، دی‌اکسید کربن و مواد معدنی نیز هستند، بسیار افزایش پیدا کرد. فرایند تبادل یون می تواند به عنوان یک روش ساده برای تولید آبی با خلوص بسیار بالا مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی، الزامات خانگی و صنعتی مرتبط با آب نیز افزایش یافته است، مشخصات کیفی آب و قوانینی که آنها را لازم الاجرا می کنند نیز سختگیرانه تر شده است. بنابراین انتخاب انواع رزین برای یک کاربرد خاص روز به روز پیچیده تر می‌شود. 
رزین تبادل یون یک شبکه پلیمری نامحلول حاوی یون هایی است که قادرند با یون های موجود در محیط اطراف تبادل شوند بدون اینکه هیچ تغییر فیزیکی اساسی در ساختار آنها ایجاد شود. دو نوع اصلی رزین های تبادل یونی وجود دارند که عبارتند از رزین های تبادل یون آنیونی و کاتیونی. رزین های تبادل یون کاتیونی در واقع آنیون های پلیمری هستند که کاتیون های رزین به آنها پیوند خورده اند و با سایر کاتیون ها در محلول تبادل انجام می دهد. به همین صورت، رزین های تبادل یون آنیونی کاتیون های پلیمری با یک آنیون قابل تبادل هستند.

 

- رزین تبادل یونی چیست؟

رزین های تعویض یونی جامدات نامحلول در آب می باشند که به وسیله تبادل یون می توانند جهت جذب کاتیون ها و آنیون ها به کار گرفته شوند.

 

- تفاوت رزین آنیونی و کاتیونی چیست و انواع آن کدام ها هستند؟

رزین کاتیونی و آنیونی خود به تنهایی به دو نوع قوی و ضعیف تقسیم می شوند.

رزین های کاتیونی قوی قادر به حذف کلیه کاتیون های موجود در آب می باشد. رزین های کاتیونی ضعیف قادر به جذب کاتیون هایی هستند که به قلیائیت آب مرتبط است و محصول سیستم اسید کربنیک است.

رزین های آنیونی قوی قادر به جذب انواع آنیون های موجود در آب بوده و گروه های عاملی آنها آمونیوم می باشد. رزین های آنیونی ضعیف قادر به جذب کلیه آنیون های موجود در آب نمی باشند اما بازدهی بالاتری در مقایسه با رزین های آنیونی قوی دارند، در نتیجه باعث تولید پساب کمتر در احیاهای مکرر می گردد.